POŠTOVNÉ ZADARMO OD 60€
Dnes je 11.júl 2020, meniny má Milota , zajtra Nina
Bodyworld - doplnky výživy

Prečo je veľkosť taniera dôležitá pre chudnutie?

Chuť do jedla ovplyvňuje veľa rôznych faktorov. Jedným z nich je pocit zasýtenia, ktorý získame po jedle. Sýtosť jedla ovplyvňuje veľa rôznych faktorov, napr.: objem, textúra, chutnosť, obsah vlákniny, viskozita, ale aj psychologické faktory ako je napríklad ilúzia vnímania veľkosti porcie na tanieri.

Väčšie porcie jedla sú jeden z mnohých enviromentálných faktorov vplývajúci na obezitu. Ľudia konzumujú viac jedla, ak je podávané na veľkom tanieri. To, ako vnímame veľkosť porcie jedla, je ovplyvnené aj veľkosťou taniera. [2]

Naše vnímanie veľkosti objektu vyplýva z viacerých vizuálnych informácií: od vnímanej vzdialenosti až po jeho veľkosť vzhľadom na iné objekty v zornom poli.

Na obrázku je znázornená tzv. Delboeufová a Ebbinghausová ilúzia vnímania veľkosti na základe okolia. [1] Náš mozog vníma niečo ako menšie, ak je vnútri väčšieho kruhu alebo obkolesené viacerými kruhmi. Výsledkom servírovania jedla na veľkom tanieri je následne nižší pocit zasýtenia, keďže opticky sa nám zdá porcia menšia.

Ak je tvojím cieľom chudnutie, tak zmena veľkosti taniera, z ktorého si zvyknutý konzumovať jedlo, je správnym krokom a pomôže ti psychologicky zlepšiť pocit zasýtenia pri redukcii veľkosti porcií a zníženom kalorickom príjme.

Dobrú chuť zo správne malého taniera!

P.S.: Ak máš pažravého psa, tak na nich toto nefunguje ;-)!

Martin Horniak, FTR Training

AUTOR: Martin Horniak

Zakladateľ FTR Hybrid Training, spolumajiteľ BodyWorldu, ultrabežec, crossfit atlét. Absolvent Level 1 a 2 Hybrid Athlete vedené Alexom Viadom, Complete Human Performance, študent Precise Nutrition Level 1. Ako tréner sa aktuálne špecializuje hlavne na prípravu ultrabežcov, crossfiterov a na prípravu vojakov do špeciálnych vojenských jednotiek.

Kategórie

Ciele

Výrobcovia

Všetci výrobcovia
Kontakt
BodyWorld
Elektrárenská 1
83104 Bratislava
Sledujte nás

Možnosti online platby
TrustPay - platobný systém
Bezpečný nákup
SAEC – Bezpečný nákup